Wyznacz swoje wartości

Zanim zaczniesz odnosić sukcesy, zatrzymaj się na chwilę i zobacz jakie wartości określają standardy Twojego życia. Dzięki ich sprecyzowaniu będziesz miał/a większą świadomość swoich zachowań oraz wyborów. Prawdziwe wartości wyzwalają zachowania korzystne zarówno dla tego, kto je praktykuje, jak i dla osób do których są skierowane. Mają ogromną siłę nadającą naszemu życiu sens. To dzięki nim możemy poruszać się po świecie, stawiać sobie cele i podejmować słuszne decyzje.

Ludzie, którzy ich nie definiują zdani są na łaskę okoliczności, manipulacji i nigdy nie będą sternikami własnego okrętu.

Jeśli Twoje decyzje i działania są spójne z Twoimi  wartościami sprawia to , że czujesz się szczęśliwy. Brak szczęścia zazwyczaj jest spowodowany brakiem spełnienia wszystkich najważniejszych wartości. Dlatego tak ważne jest świadome ich określenie. Jak to zrobić ?

Zaproponuję Ci dzisiaj ćwiczenie, które wymaga ok 20 min. rozmowyz samym sobą. Możesz też poprosić bliską Ci osobę, aby porozmawiała z Tobą na ten temat, a potem możecie wymienić się rolami. Proponuję poniższą metodę ponieważ nie ma tu gotowych haseł. Twoje wartości powinny wypłynąć z twojego serca a nie szablonowych wzorów.

Odpręż się, przygotuj coś do pisania i zacznij :

  1. Co jest dla Ciebie ważne w życiu?
  2. Co dzięki temu masz ?
  3. Co  jest jeszcze dla Ciebie ważne w życiu?
  4. Co dzięki temu masz?
  5. Co Cię denerwuje w życiu?
  6. Jeśli denerwuje Cię powyższe to w takim razie co jest dla Ciebie ważne ? ( żebyś dobrze zrozumiał/a ten punkt podam Ci przykład. Jeśli w pkt 5  denerwuje Cię  bałaganiarstwo to ważny jest dla Ciebie ład i porządek)

Wiedza o swoich wartościach sprawia, że już zawsze będziesz wybierał to, co jest dla Ciebie ważne. Podniesiesz efektywność swojej asertywności i otworzysz drogę do podążania we właściwym kierunku. Od teraz bez znaczenia jaką decyzje będziesz miał/a do podjęcia możesz wspomagać się stworzoną  listą wartości. Doskonale określić wtedy co jest  ważne i jakiego wyboru masz dokonać. Jeśli masz już zdefiniowane swoje wartości to czas ruszyć w drogę. Teraz możesz być pewien, że podążasz w odpowiednim kierunku.