Umiejętności doskonałego pracownika

Mówi się, że nie ma na świecie ideałów, i chyba nikt w te, bądź co bądź banalne słowa nie powątpiewa. Nie zmienia to jednak faktu, że do ideału powinniśmy się zbliżać, a dobry przedsiębiorca wie, jakie kroki podjąć, by wstąpić na najlepszą do tego drogę.

Dobry przedsiębiorca wie, że jego firma nic nie znaczy bez wartościowych pracowników. Wbrew pozorom nie są to osoby, które każą sobie mało płacić i rzadko biorą wolne, lecz osoby świadome swojej wartości, skupione na działaniu, ale także… dobrze przeszkolone! Sekretarka, pracownik fabryki, telemarketer, agent nieruchomości – wszystkie te profesje łączą pewne uniwersalne umiejętności, które jako szef możesz u swoich pracowników poprawić.

Na przykład obsługa komputerów. Fakt, to wcale nie jest najnowsze urządzenie i większość osób dobrze sobie z nimi radzi, lecz nawet nie jesteśmy świadomi tego, ile nie wiemy dopóki ktoś nam tego nie uświadomi. A czym jest dzisiaj firma bez specjalistycznego oprogramowania, które jest w pełni wykorzystywane i rozumiane przez pracowników? Odpowiedź jest jasna.

Umiejętności interpersonalne? Otóż okazuje się, że bardzo wiele osób nie potrafi rozwiązać problemu bez rozwlekania go przez tydzień i proszenia o interwencje szefa. Proste szkolenie z umiejętności interpersonalnych najwięcej daje tym, którzy od zawsze powątpiewają w sens takich rozwiązań. A najbardziej zadowolony jest szef, który zyskuje wiele cennego czasu. Wartością dodaną tego typu szkoleń jest również wzmocnione w pracownikach tych cech, które są ich zaletami – czasem bowiem zamiast skupiać się na tym czego nie potrafimy, lepiej jest popracować nad cechami, które są w naszej osobowości wyróżniające.

Do zestawu umiejętności pożądanych zawsze i wszędzie należą też zdolności przywódcze i umiejętność pracy w zespole. Oczywiście, szef zawsze jest „samcem alfa”, ale nie zawsze może nadzorować działania wszystkich pracowników. Dobrze, jeśli Ci będą w stanie poradzić sobie bez jego przywództwa i zorganizują się w prężnie działającą grupę zanim zdążymy o tym pomyśleć. To działa!

Definicja tego, kim jest dobry pracownik zmienia się bardzo szybko i gwałtownie. Niezmienne pozostaje jednak to, że do pracy szuka się osób samodzielnych i takich, które gotowe są na nowe wyzwania. Umiejętności te można więc albo wyszukać u konkretnych osób, albo zapewnić ich zdobywanie pracownikom, z którymi chcemy współpracować.