Rozmowa kwalifikacyjna – kilka istotnych porad

 

O pozytywną ocenę naszego wizerunku dbamy od momentu gdy pojawiamy się  w recepcji biura, do którego nas zaproszono na rozmowę, aż do chwili, gdy nasz pracodawca, lub rekrutujący specjalista zniknie z zasięgu naszych oczu. Musimy dbać  o każdą minutę rozmowy, nie tylko pod kątem merytorycznym, ale również zwracając uwagę na nasze gesty, ubiór, mimikę.

Duane Schulz zwraca uwagę na istotę naszej autoprezentacji, podczas rekrutacji w nasypujący sposób: „Wrażenie, jakie kandydat wywoła podczas wywiadu będzie decydować o tym, czy organizacja zaoferuje mu pracę. Badania pokazały, że ocena kandydata przez osobę prowadzącą wywiad często bardziej zależy od wrażenia, jakie robi kandydat, niż od historii jego pracy zawodowej, kwalifikacji czy też dokonań.” Musisz więc wiedzieć, że możesz osiągnąć więcej, jeśli tylko poznasz kilka tajników autoprezentacji.

Twój przyszły pracodawca, zaczyna oceniać twoją prezentację od momentu, gdy zobaczy cię w drzwiach swojego gabinetu. Już wtedy pokazujesz, w jaki sposób chcesz być traktowany. Dlatego wejdź bez wahania, stawiaj średnie kroki i nie zwalniaj. Ruch twojego ciała obrazuje siłę, dominację, uległość, kapitulację, bezradność, strach – im pewniej będziesz szedł, tym z silniejszymi cechami zostaniesz powiązany. Osoby, które wchodzą zbyt wolno lub długimi krokami, odbierane są w sposób negatywny, pokazują, że mają dużo wolnego czasu i nie są szczególnie zainteresowane spotkaniem. Nie możesz jednak przesadzić z własną pewnością ciała kołysząc się z lewej strony na prawą – takie zachowanie wpłynie negatywnie na twoją ocenę. Wyobraź sobie, że wchodzisz na wielką scenę i zrób to najlepiej jak potrafisz. W tym momencie, podczas wejścia, możesz podwyższyć swój status. Jeśli jesteś niską osobą, do tego dość szczupłą- wyprostuj się. Ten jeden element wpłynie na całokształt Twojej postury. Najbardziej istotnym punktem podczas tego etapu rozmowy jest kontakt wzrokowy.

Patrz prosto w oczy, uśmiechnij się lekko – jest to dowód, że nie masz nic do ukrycia, jesteś otwarty. Kontakt wzrokowy powinniśmy utrzymywać przez 60, ale nie więcej niż 70 procent czasu trwania rozmowy. Nie wypada odwracać wzroku od rozmówcy, tym bardziej jeśli kieruje do nas jakieś słowa, ale pamiętajmy też o tym, by dać mu trochę od nas odpocząć. Natarczywe wpatrywanie się w osobę rekrutującą, może stać się dla niej niekomfortowe i przytłaczające. Miej na uwadze to, że kontakt wzrokowy (jego długość i intensywność)  jest określonym komunikatem. Odwracanie wzroku oznacza uległość, natomiast specjalne unikanie kontaktu odbierane jest jako lekceważenie rozmówcy. Postaraj się znaleźć złoty środek i utrzymaj zdrowy kontaktu wzrokowy z twoim rozmówcą. Same oczy, to jednak nie wszystko. Twarz i emocje jakie będziesz ujawniał kierują rozmową i regulują jej przebieg. Stanowi ona centralny punkt konwersacji. Staraj się więc reagować adekwatnie do tego co mówi osoba przeprowadzająca z tobą rozmowę kwalifikacyjną. Za pomocą mimiki możesz pokazać rozmówcy zainteresowanie jego komunikatami.

Przejdźmy teraz do pierwszego kontaktu fizycznego, jakim jest powitanie  i uściśnięcie rąk. Prawidłowy uścisk dłoni charakteryzują wyprostowane palce oraz odchylony kciuk.  O poprawnym jego wykonaniu mówimy wtedy, gdy spotkają się oba kciuki, ich nasady. Każde przywitanie biznesowe powinno oznaczać się serdecznym, zdecydowanym i krótkim uściskiem. Uścisk dłoni podczas przedstawiania się powinien być nie dłuższy, niż wypowiedzenie zwrotu „dzień dobry”. Przedstawienie natomiast w sytuacji oficjalnej, jak rozmowa kwalifikacyjna, powinno trwać od siedmiu do dziewięciu sekund. Kwiecista prezentacja, w której recytujemy swoje tytuły naukowe nie jest wskazana. Witając się pochyl się w stronę rozmówcy – jest to cecha osób otwartych i na pewno zostanie dobrze odebrana. Uważaj przy tym, by nie wkroczyć w granicę 30-50 cm, którą każdy zachowuje tylko dla siebie. Uśmiechnij się przy tym i wykaż entuzjazm oraz zadowolenie z możliwości spotkania. Postaraj się, by przy powitaniu twoje prawo oko było na linii z prawym okiem rozmówcy.

Zwróć uwagę, że wszystkie te wskazówki dotyczą pierwszej minuty spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jak sam pewnie wiesz, trwają one o wiele dłużej – to wskazuje, że twoja wiedza na ten temat również powinna być o wiele większa. Jednak nauka dotycząca mowy niewerbalnej jest przydatna w różnych sytuacjach zarówno prywatnych i zawodowych, dlatego mam nadzieję, że z chęcią będziesz ją pogłębiał.

SPRAWDŹ SZKOLENIE: BUDOWANIE WIZERUNKU
http://akademiakompas.pl/szkolenie/budowanie-wizerunku-szkolenie-z-autoprezentacji