Nagroda przychodzi później

W społeczeństwie istnieją dwie grupy, które mają coś wspólnego z określaniem celów.  Jedna, której się udaje je realizować i druga, która nie widzi sensu nawet ich stawiania. No może przesadziłam. Na pewno sporo osób z tej drugiej grupy stawia sobie cele, ale nie zawsze udaje im się je zrealizować. W czym tkwi różnica. Dlaczego jednym się udaje a innym nie ?

Realizacja celów i marzeń zależy od kilku kluczowych elementów, ale najważniejszym z nich jest samodyscyplina. Jeśli zależy Ci na osiąganiu długofalowych sukcesów, musisz ją w sobie wyrobić. Co to oznacza ? Oznacza to, że powinieneś wielokrotnie powtórzyć każdą czynność,  aby rozwinąć odpowiednie umiejętności i kompetencje.  Musisz powtarzać codziennie docelowe zachowanie bez względu na to, na czym ono polega, aż wejdzie Ci w krew. Aż stanie się Twoim nawykiem i będzie występowało automatycznie.

Z pewnością nie zawsze doprowadza ona do sukcesu. Można być mocno zdyscyplinowanym i ponieść porażkę. Można być zdyscyplinowanym i nigdy nie zajmować się niczym znaczącym. Dzieję się tak, gdy brak Ci emocji lub głębszego zrozumienia, dlaczego robisz to , co robisz. Bez samodyscypliny można zdobyć mały górski szczyt, ale nie zdobędziesz Everestu. Aby zdobyć wysokie szczyty i  osiągać coraz większe sukcesy potrzebujesz wytrwałości i ciągłego wzmocnienia swoich działań.  Jeśli coś nie wychodzi od razu tak, jak zaplanowałeś, musisz spróbować ponownie, uciekając się do innych sposobów osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Tu nie ma znaczenia, co znajduje się jeszcze na Twojej liście obowiązków lub co pojawi się na niej w najbliższym czasie. Decydujesz się coś zrobić, a potem to robisz, aż do skutku.  To Ty ustalasz priorytety, doprowadzasz sprawy do końca. To ty masz podjąć decyzję , ufać sobie i robić to co postanowiłeś. Zobaczysz, że decyzje poparte działaniem będą źródłem zaufania do samego siebie. A kiedy ty będziesz ufać sobie, inni również zaczną Ci ufać.

Zastanów się przez chwilę nad swoimi dotychczasowymi działaniami, których nie zrealizowałeś i uczciwie oceń to, co mogłeś zrobić lepiej ? Musisz to zrobić, aby wyznaczyć własną drogę do sukcesu i wyeliminować złe nawyki, które Cię zdominowały.

Wyobraźmy sobie na przykład, że masz nawyk rozpoczynania działań, których nie doprowadzasz do końca. Za każdym razem, gdy masz wrażenie, że za chwilę uda Ci się zakończyć realizacje celu pojawi się nowy – bardziej ekscytujący. Więc zostawiasz wcześniejszy i zmieniasz obszar swoich działań. Największym błędem w tym przypadku jest niedocenienie ilości energii, która została już włożona do obecnego etapu Twojego zaangażowania. Mało tego, zostajesz z myślą, że nie było sensu zabierać się za wcześniejsze działanie. Zamiast się nagradzać sam dajesz sobie karę.

Jeśli chcesz odnosić sukcesy, rób to, co jest konieczne, aby je odnosić. Pamiętaj o samodyscyplinie i o tym, że nagroda przychodzi na końcu. Jest ona zwieńczeniem całej Twojej pracy. Daje wyjątkową satysfakcję oraz motywację do podjęcia kolejnych wyzwań.