Motywacja do zmiany

Zdarzało Ci się, że miałeś wiele potrzeb czy marzeń, których do dzisiaj nie zrealizowałeś? Chciałeś dokonać jakieś zmiany, ale okazywało się, że znowu pojawiał się ten sam problem – Twoje pragnienia pozostawały w sferze marzeń.

Kiedy podejmujemy jakieś działanie musi się ono wiązać z osiągnięciem celu. Cel ten powinien być dla nas istotny i posiadać dużą wartość. W związku z tym motywacja składa się z dwóch elementów: celu oraz rozpoznania swoich potrzeb. Jeśli w Twoim życiu występują pragnienia, które nie są zaspokojone wówczas pojawia się jasny cel  do tego, aby je spełnić. Jeśli mocno Ci na tym zależy wtedy masz dużą motywację i prawdopodobieństwo realizacji.

Jakiś czas temu usłyszałam – „ Co ty robisz, że zaczynasz każdy dzień pozytywnie. Ja często wstaję rano i od tego  momentu już mi się nic nie chce. Jak mam się zmotywować do pozytywnego rozpoczęcia dnia  ?” Powodów tego stanu może być wiele. Pamiętaj : to, że Ci się nie chce nie jest przyczyną, ale skutkiem. A przyczyn może być wiele : może nie lubisz swojej pracy, może czeka Cię dzisiaj trudna rozmowa, może się czegoś obawiasz a może masz zbyt dużo zaległych obowiązków, które Cię obciążają.

Ty sam/a musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – co jest przyczyną takiego stanu?

W przypadku mojej rozmówczyni było to zbyt dużo zaległych obowiązków. W podsumowaniu posłużę się pewną metaforą. Doszłyśmy do tego, że każde ciągnące się za nią zadanie jest kamieniem, który codziennie dźwiga na swoich plecach. Więc w sumie nic dziwnego, że wstawanie okazywało się takie trudne i zniechęcające, skoro jak tylko otwierała oczy to już było jej ciężko udźwignąć ten balast.

Znalazłyśmy receptę , było nią wypracowanie efektywnej metody na zarządzanie odkładanymi na później zadaniami.  Po kilku dniach okazało się, że większość z nich została załatwiona a obciążający worek stał się zdecydowanie lżejszy.

Jakie jeszcze są metody na motywację ?

– Dziel się planami. Będziesz miał/a wtedy zobowiązanie przed sobą i innymi.

– Plany naprawcze. Podsumuj sobie każdy etap działania. Wypisz co Ci się udało i nad czym jeszcze musisz popracować.

– Wizualizuj. Wyobrażaj sobie co stanie się po zrealizowanym celu i nie zapominaj o wizualizacji nagrody jaka Cię czeka : )

– Odpoczywaj. Wyjedź gdzieś poza miasto, idź na spacer, wyjedź na urlop. Pamiętaj o ładowaniu akumulatorów.

– Wiara. Uwierz w sukces. Cel może być zrealizowany tylko wtedy kiedy do końca wierzymy w to, że uda nam się go zrealizować. Wtedy nic nie stanie nam na przeszkodzie do jego osiągnięcia.

A jeśli w trakcie realizacji padniesz to powstań, popraw koronę i zasuwaj dalej do roboty. Pokaż, że kochasz siebie, wierzysz w siebie i chcesz dbać o swój rozwój.