Jabłka czy pomarańcze

W naszej pracy zawodowej jesteśmy nieraz wrzuceni do pewnego koszyka, który nie do końca nam odpowiada.

Pamiętam jak dziś moją pracę w banku. Ja, z moją kreatywnością, nastawiona na działania społeczne, inspirująca do rozwoju. Byłam kobietą, która aktywnie działała w klubie pracowniczym pobudzającym pasje i zainteresowania, pierwszą olsztynianką, która została przewodniczącą pracowniczego ruchu kobiet aktywnych, aktywną ambasadorką jakości, dynamicznym wolontariuszem. W swoich działaniach zawsze wyszukującą inspiracji poza procesem produkcyjnym. Chciałam się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę. Moją jedyną największą bolączką był fakt, że zarządzałam zespołami, których głównym celem był proces a nie inicjatywy rozwojowe.

Pamiętam jak dołączyłam do procesu mentoringowego prowadzonego w banku i odkryłam moje prawdziwe powołanie. : )

Odbyłam długą rozmowę z dyrektorką instytucji, w której pracowałam i dostałam wtedy od niej radę:

„Jeśli chcesz jeszcze coś wyciągnąć, czegoś się nauczyć, wyobraź sobie, że proces którym zarządzasz to pomarańcze. Jeśli nie lubisz pomarańczy to wyobraź sobie, że są to jabłka. Wyjmij z tego co robisz jeszcze ile się da, wyciśnij do ostatniego soku.

Na początku pomyślałam sobie co to za rada – jak mam polubić coś czego nie lubię? Ale po czasie zobaczyłam sens tej rady. Zobaczyłam, że nieraz musimy przetrwać po to, aby osiągnąć coś na czym nam bardzo zależy. Nieraz trzeba przeczekać, odpuścić, postarać się, aby wejść na wyższy level.

Wytrwałam tyle ile mogłam – tyle ile chciałam. Potem odeszłam i zaczęłam wykorzystywać wiedzę, którą zdobyłam w innych miejscach. Słowa, które usłyszałam na tamtej rozmowie zostały ze mną do dzisiaj. Dzisiaj dzielę się nimi z Tobą.

Zastanów się na jakim etapie swojego rozwoju dzisiaj Ty jesteś  i co Ci to daje? Pomyśl  czego jeszcze możesz nauczyć się w miejscu swojej pracy, pomyśl, jakie doświadczenie jeszcze chcesz zdobyć. Czerp pełnymi garściami bo tylko to może dać Ci inspirację do kolejnych działań, do podnoszenia swoich kompetencji, do wchodzenia na wyższe poziomy.